انتخاب زبانمراسم بزرگداشت امام خمینی (ره) در کلیسای سرکیس مقدس

روز یکشنبه 13 خرداد ماه ، پس از مراسم عشاء ربانی در کلیسای سرکیس مقدس، اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران، در سخنان خود، به مناسبت بیست ونهمین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره)، بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، از ایشان تجلیل و برای آرامش روح آن مقام شامخ، از خداوند متعال طلب آمرزش کرد.

اسقف اعظم ارامنه ابتدا جملاتی از کتاب مقدس خواند و سپس در ادامه سخنان خود فرمود: در منظومه فکری حضرت امام، اقلیت ها در نظام جمهوری اسلامی همانند سایر افراد از حقوق و احترام کامل برخوردارند و سطوح آزادی اقلیت ها در نظریه سیاسی امام به گونه ای بوده که عرصه های مختلفی از جمله آزادی انجام مراسم و شعائر عبادی، آزادی عقیده و اندیشه، آزادی بیان و اظهار نظر، آزادی سیاسی و آزادی های شخصی و خصوصی را در بر می گیرد. وی با بیان اینکه امام خمینی همواره بر آزادی شعائر و آداب دینی و اجتماعی برای اقلیت ها تأکید داشته است، خاطر نشان کرد: ایشان دولت اسلامی را نیز موظف کردند که از حقوق اقلیت های مذهبی پاسداری کرده و امنیت آنان را تأمین کنند. به لطف جمهوری اسلامی، پیروان ادیان توحیدی در برگزاری مراسم و اعیاد و سنن خود آزاد هستند.

اسقف اعظم کلیسای ارامنه تهران همچنین پس از این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در طول زندگی هر شخصی اتفاقاتی رخ می دهد که این شخصیت با تاریخ یک کشور گره خواهد خورد، گفت: امام خمینی یکی از اشخاصی بود که سراسر وجود ایشان را ایمان فراگرفت و همین ایمان و اعتقاد باعث شد که این مرد بزرگ بتواند نه با ابزار و شمشیر، بلکه با ایمان و رسالتی که داشتند رژیم شاهنشاهی را سرنگون کنند.

وی تصریح کرد: رژیم شاهنشاهی نیز که دید نمی تواند جلوی ایشان را بگیرد، تصمیم به ممانعت برای فعالیت و تبعیدشان گرفت که نتیجه عکس داشت و باعث تقویت بیشتر ایمان رهبرکبیرانقلاب شد که همین ایمان زمینه استقبال میلیونی مردم را فراهم کرد.

سرکسیان مهمترین بخش انقلاب را مردمی بودن آن دانست و گفت: به دلیل همراهی مردم ایشان موفق شدند، زیرا افکار امام براساس عدالت، صلح طلبی و پشتوانه گرفتن از مردم بنا شده بود به همین دلیل همواره برای دولتمردان ایران دعا می کنیم تا پیرو راستین امام باشند و با پیروی از ایشان بتوانند اهداف انقلاب را به سرانجام برسانند.

وی در پایان تأکید کرد که امام همواره در ذهن و خاطره مردم است و زمانی حکومت ها موفق هستند که بتوانند یاد و خاطره بزرگان خود را همواره برای خود زنده نگه دارند.

سردار محمدرضا موحدی، دبیر کمیته خارجی ستاد بزرگداشت امام خمینی (ره) نیز از تلاش ها و مشارکت های جامعه ارامنه کشور برای بزرگداشت 29 سالگرد ارتحال امام تشکر کرد و گفت: امام خمینی منادی وحدت بود و از روزی که انقلاب کردند بنا را بر وحدت میان مذاهب و ادیان قرار دادند.

وی با اشاره به دستگاه تبلیغات غرب برای ایجاد خصومت بین ادیان در جهان اظهار داشت: این دستگاه تبلیغات اصل و اساس ادیان الهی یعنی خداوند را مورد هجوم قرار داده و دیگر کاری به پیامبران ندارند بلکه اصل و اساس توحید را نشانه گرفته اند بنابراین منطقی ترین راه و معقول ترین روش برای پیروان الهی این است که بر اصول مشترک یعنی همان توحید، اشتراک مساعی داشته باشند.

Search

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com