Search

انتخاب زبانبرگزاری مراسم روحانی برای آرامش روح شهدای ارمنی دفاع مقدس

روز جمعه دوم اکتبر، در پایان مراسم روحانی عشاء ربانی و به مناسبت هفته دفاع مقدس مراسم دعا برای آرامش روح شهدای ارمنی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران برگزار شد. در این مراسم که توسط اسقف اعظم، سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران انجام گرفت نمایندگان شورای خلیفه گری ارامنه تهران و نهادهای وابسته و خانواده های گرامی شهدا نیز حضور داشتند.

اسقف اعظم سیبوه سرکسیان پیش از برگزاری این مراسم در خطبه ای با اشاره به مفهوم دعا برای آسایش روح درگذشتگان تاکید کرد: "این مراسم در مفهوم مسیحیت و دین، خود به معنای دعا به درگاه خداوند و خواهش از او برای آمرزش روح درگذشتگان و قرار دادن آن ها در ردیف وارثان ملکوت است." خلیفه ارامنه تهران افزود: "هربار که مراسم دعا برای آرامش روح درگذشتگان برگزار می شود براساس تعالیم کتاب مقدس آمرزش، رحمت و توجه ویژه خداوند را نسبت به درگذشتگانمان مسئلت می نمائیم".

اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان همچنین با اشاره به رشادت سربازان ارمنی در سالیان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران گفت: "امروز که برای طلب آرامش روح شهیدانمان دست دعا به درگاه خداوند برداشته ایم، در عمق وجود خود به این موضوع ایمان داریم که آن ها ضمن تعلق به ملت و مردمشان، بخشی از شکوه و جلال کلیسای مسیحی هستند و به همین دلیل نیز برای داشتن چنین شهدایی شکرگذار خداوند متعال هستیم. ملت ما شهادت را رسالتی ارزشمند دانسته و به همین جهت نیز به گفته یکی از پدران روحانی کلیسا «خون شهدا بذر کلیسا و واقعیتی است که موجب رشد کلیسا می شود»".  وی همچنین افزود:"امروز نقش و جایگاه ویژه ایران در میان دیگر کشورها ثمره خود این شهیدان بوده و موجب گردیده است تا ایران نقش مهمی در استقرار صلح و عدالت در منطقه ایفا نماید. ما به شهدای خود افتخار کرده و بابت آن شکرگذار خداوند هستیم".

خلیفه ارامنه تهران در خطبه خود همچنین به فاجعه رخ داده برای زائران در عربستان سعودی اشاره و تاکید کرد:"صدها ایرانی بیگناه نیز در میان هزاران جان باخته این واقعه هستند. ما ضمن ارسال پیام همدردی برای رهبر معظم انقلاب اسلامی، وقوع این فاجعه را تسلیت گفته و بی مسئولیتی و بی کفایتی مقامات عربستان سعودی را محکوم نموده ایم".

خلیفه ارامنه تهران در پایان خطبه خود افزود: "در این مراسم علاوه بر طلب آمرزش برای روح شهدا، دست دعا به درگاه خداوند برداشته و ضمن دعا برای استقرار صلح در جهان، از خداوند متعال برای ملت ایران و مقامات کشور آرزوی سلامتی و توفیق در جهت هدایت ملت در راستای صلح، عدالت و آینده ای درخشان مسئلت می نمائیم".

در پایان این مراسم به ابتکار خلیفه گری ارامنه و با حمایت خلیفه ارامنه تهران، مراسم ناهار در سالن انجمن فرهنگی ارامنه چهارمحال و با حضور خانواده های گرامی شهیدان و همچنین جانبازان و آزادگان ارمنی برگزار شد.

در ابتدای مراسم، اعضای هیئت "حفظ ارزش های ایثارگران ارمنی جنگ تحمیلی" وابسته به شورای خلیفه گری ارامنه تهران معرفی و گزارشی از فعالیت های انجام گرفته و همچنین اهداف این هیئت ارائه شد.

در پایان اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان در سخنانی بار دیگر بر نقش مهم شهدا و جانبازان در جامعه ارامنه ایران تأکید کرد.

 

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com