Search

انتخاب زبانحضور کاروان ورزشی ارامنه ایران در ششمین دوره از بازی های المپیک ارامنه جهان

ششمین دوره بازی های المپیک ارامنه جهان از ۱۱ الی ۲۲ مرداد ماه و با حضور نمایندگان ۱۵۲ شهر از بیش از40 کشور جهان، در ایروان برگزار شد.

به گفته آربی سرکیسیان نایب رییس کاروان اعزامی ارامنه ایران به ششمین دوره بازی های المپیک ارامنه جهان، ۳۶۸ ورزشکار زن و مرد از تهران، اصفهان، تبریز، ارومیه، خوی، اراک و برخی دیگر از شهرها در این بازیها شرکت کردند. این در حالی است که در دوره گذشته ۲۸۰ ورزشکار ارمنی از ایران در این بازیها حضور داشتند.

وی افزود: در این دوره از بازیها که هرچهارسال یکبار برگزار می شود، ۶۸۰۰ ورزشکار ارمنی از کشورهای مختلف جهان در رشته های بسکتبال، فوتبال، فوتسال، دوومیدانی، شنا ، شطرنج، والیبال، هندبال، دوچرخه سواری، بدمنیتون، پینگ پنگ و تنیس به رقابت پرداختند.

با توجه به مصادف شدن ششمین دوره از بازی های المپیک ارامنه با یکصدمین سالگرد نسل کشی ارامنه توسط دولت ترکیه عثمانی در سال 1915 میلادی، از نکات قابل توجه و برجسته این دوره از مسابقات ورزشی ارامنه جهان روشن شدن مشعل این بازی ها در مراکز مختلف روحانی ارمنی در سرتاسر جهان و حمل آن به ارمنستان بود. 

با توجه به قدمت و اهمیت ویژه قره کلیسا واقع در دشت چالدران ایران، یکی از مشعل های این مسابقات نیز طی مراسم ویژه ای توسط اسقف اعظم، سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران و اسقف گریگور چیفتچیان خلیفه ارامنه آذربایجان در قره کلیسا روشن و با آرزوی صلح و آرامش برای مردم جهان به نماینده وزارت ورزش ارمنستان تحویل داده شد.

در پایان این دوره از رقابت ها ارامنه تهران موفق به کسب یک مدال طلا، 7 مدال نقره و 2 مدال برنز شده و در مجموع با دریافت 10 مدال، پس از کاروان های ورزشی شرکت کننده از شهرهای مختلف ارمنستان، موفق به کسب بیشترین مدال شدند. کاپ اخلاق این مسابقات نیز به کاروان ورزشی اصفهان اهدا شد.

کاروان ورزشی ایران در دوره قبل نیز پس از ارمنستان، در جایگاه دوم قرار گرفته بود.

لازم به ذکر است که حضور کاروان بزرگ ورزشی ارامنه ایران در ششمین دوره از بازیهای المپیک ارامنه جهان، همچون دوره های پیشین، با توجه به حمایت های ویژه و کمکهای معنوی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک میسر گردید. ولی متأسفانه، مسئولان ورزشی ایران، علیرغم وعده های قبلی خود، در مراسم افتتاحیه شرکت نکردند.  در مورد کمکهای مالی نیز تاکنون تنها موفق به دریافت یک سوم هزینه های انجام شده از کمیته ملی المپیک شده ایم.  ولی علیرغم قولهای داده شده توسط وزارت ورزش وجوانان برای کمکهای مالی، و با وجود درخواستهای مکرر شورای خلیفه گری، هنوز موفق به دریافت هیچ کمکی از این وزارتخانه نشده ایم و مابقی مخارج از صندوق این شورا پرداخت شده اند.

حضور بیش از 300 ورزشکار در قالب کاروان ورزشی ارامنه و همچنین نظم و انظباط و انسجام موجود در این کاروان از نکات بارزی است که مورد توجه مسئولان برگزاری این دوره از مسابقات قرار گرفته و موجب گردید تا کاروان ارامنه ایران شاهد استقبال گرم و ویژه مسئولان برگزاری مسابقات و همچنین کاروان های شرکت کننده از دیگر کشورها باشد. 

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com