Search

انتخاب زبان×

هشدار

JFolder: :فایلها: مسیر یک پوشه نیست. مسیر: [ROOT]/images/201701/2017011401
×

توجه

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/201701/2017011401

نمایشگاه آثار پیشگامان ایرانی ارمنی هنر معاصر

نمایشگاه آثار پیشگامان ایرانی ارمنی هنر معاصر ایران با عنوان «دیدار» با مشارکت موزه آرداک مانوکیان و با حضور اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران، محمود صلاحی، رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، دکتر کارن خانلریان نماینده ارامنه تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی و ۴ هنرمند پیشکسوت ارمنی روز جمعه ۱۷ دی ماه در نگارخانه مریم افتتاح شد.

در این مراسم، امیر عبدالحسینی معاون هنری و مهدی محمدی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، واروژ آوانسیان، نایب رئیس شورای خلیفه‌گری ارامنه تهران، آرتور هاکوپیان دبیرسوم سفارت ارمنستان در ایران، روبرت بگلریان نماینده اسبق ارامنه اصفهان و جنوب کشور در مجلس شورای اسلامی، چند تن دیگر از اعضای شورای خلیفه گری ارامنه تهران، شرکت داشتند.

سیبوه سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه تهران در مراسم افتتاحیه سخنانش را با تبریک آغاز سال نو میلادی و ولادت عیس مسیح آغاز کرد و گفت: "طبیعی است که میلاد عیسی مسیح  یکی از مهم‌ترین اعیاد و جشن‌های مسیحی است. همچنین ولادت امام حسن عسگری (ع) را تبریک می‌گویم از برگزاری این برنامه در این روز خاص که برای ایرانی‌های مسلمان هم محترم است و  اینکه این نمایشگاه در کنار این بوستان افتتاح می‌شود، سپاسگزارم. این ابتکار سازمان فرهنگی هنری را ارج می‌نهم".

وی افزود: "این امر گواهی است بر اینکه ارامنه ایران به عنوان شهروندانی که در این مرز و بوم زیسته‌اند، در حوزه‌های مختلف علمی، فرهنگی و هنری تأثیر داشته‌ و اکنون در این زادبوم زندگی می‌کنند. گواه دیگر، مجلس شورای اسلامی است که ارامنه در آن نماینده دارند و تنها نماینده ارمنی‌ها نیستند، بلکه نماینده همه مردم ایران هستند".

اسقف اعظم ارامنه تهران تصریح کرد: "ارامنه در هنر پیشرفت زیادی داشته‌اند و در حال حاضر ما بیش از ۹۰ استاد ارمنی که در دانشگاههای ایران تدریس می کنند، داریم. من نمی‌خواهم تمایزی قائل شوم و مردم ما هم مردم کشور ایران هستند و از جانفشانی برای این مرز و بوم کوتاهی نکرده اند. ایران امروز یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه است که نقش به سزایی در ثبات منطقه دارد. گر چه در ۱۵ سال گذشته منطقه شاهد نابسامانی‌های امنیتی بوده، ایران همواره در امنیت کامل بوده است. این نتیجه درایت رهبری کشور ایران است و در واقع نتیجه‌ تساهل فراگیر نسبت به شهروندان است".  

ایشان اضافه کردند: من در شب سال نو برای سلامتی رهبران سیاسی و مذهبی ایران دعا کردم و به فعالیت‌های شهرداری تهران درود می‌فرستم.  

دکتر کارن خانلری نماینده ارامنه تهران و شمال در مجلس شورای اسلامی با ابراز خرسندی از حضور در افتتاحیه نمایشگاه بیان کرد: "خرده‌ فرهنگ ارامنه همواره دارای همزیستی مسالمت‌آمیز بوده است. پیشرفت فرهنگی و هنری در کشور ما و بالندگی فرهنگ غنی ایرانی یک پدیده منحصر به فرد است و در کشورهای همسایه چنین چیزی را نمی‌بینیم. این بالندگی فرهنگی به تمام اقوام آزادی نیایش داده و پس از ظهور اسلام ریشه‌های توحیدی موجب انسجام ادیان شده است که علت آن بینش و منش و آموزه‌های خاندان نبوت و امامان شیعیان است. از مجموعه آموزه‌های امامان احترام متقابل و تسامح دینی می‌آموزیم".

آقای محمود صلاحی با تبریک به مناسبت میلاد امام حسن عسکری (ع) و عیسی مسیح گفت: "هنرمندان ارمنی با هنرشان تاریخ ایران را روایت می‌کنند. من بین هموطنان از هر قوم و قبیله‌ای جدایی نمی‌بینم، ما در سخت‌ترین شرایط مانند جنگ تحمیلی در کنار هم جنگیدیم و تعدادی از شهدای دفاع مقدس هم ارمنی بودند".

وی ادامه داد:"اکنون ارتباط کشور ایران و ارمنستان خوب شده و روادید لغو شده است. روال حکومت و مردم ایران همزیستی با همه مردم جهان است اما مشی قدرت‌های بزرگ در ایجاد ناامنی و جنگ است. وقتی می‌توان با هنر مردم را شاد کرد، چرا با تروریست پروری و جنگ‌طلبی کام مردم را تلخ می‌کنند؟ امیدوارم بشریت به خودشان بیایند و هنرمندان نیز بیش از پیش بر پیام صلح و دوستی توجه کنند".

در پایان این مراسم، از هنرمندان ارمنی حاضر در مراسم، لیلیت تریان، سرژ آواکیان، سیمون آیوازیان و گارنیک درهاکوپیان قدردانی شد.  

هنرمند دیگری که آثارش در این نمایشگاه به نمایش درآمده بود، آقای ادمان آیوازیان به علت سکونت در خارج از ایران  در روز افتتاحیه حضور نداشتند، ولی  قبل از اختتامیه نمایشگاه به ایران سفرکرده و از نمایشگاه بازدید کردند.

{gallery}201701/2017011401{/gallery}

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com