Search

انتخاب زبانبازدید رئیس دانشگاه اروگوئه از جمهوری اسلامی ایران

به دعوت دانشگاه تهران و به جهت توسعه همکاری‌های آکادمیک میان دو کشور ایران و اروگوئه ، جناب آقای دکتر روبرتو مارکاریان ، رئیس دانشگاه  "Universidad de la Republica" اروگوئه،  در تاریخ 28 شهریور ماه سال 1395 وارد تهران شدند. 

در اولین روزهای سفر ایشان ، ضمن بازدید از دپارتمانهای دانشگاه تهران و آشنائی نزدیک با فعالیتهای آکادمیک بخش‌های مختلف آن به گسترش فعالیتهای دوجانبه تأکید نموده و قرارداد همکاری بین دانشگاههای دو کشور منعقد گردید. 

در این سفر، همسرشان، خانم آناماریا فراری نیز ایشان را همراهی می‌کردند.  روز سه‌شنبه مورخ 30 شهریور ماه دکتر مارکاریان مهمان انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران بودند. در ابتدا با حضور در ساختمان و دفتر مرکزی این انجمن و با استقبال گرم اعضای هیئت مدیره، توضیحاتی درخصوص بخش‌های مختلف و فعالیتهای انجمن و تاریخ 73 ساله آن به ایشان داده شد. 

در طول بازدید از انجمن، با توجه به اشتیاق دکتر مارکاریان در مورد ارامنه ایران ، اعضای هیئت مدیره توضیحات کلی و تاریخی از این اقلیت مذهبی در کشور ارائه نموده و در ادامه از ساختار کلی در شهرها و ناحیه‌های مختلف ایران از جمله خلیفه‌گری ارامنه تهران ، خلیفه‌گری ارامنه اصفهان و جنوب و خلیفه‌گری ارامنه آذربایجان (تبریز) و همچنین فعالیتهای فرهنگی ، مذهبی و آموزشی تحت نظر هرکدام، مطالب و توضیحاتی به همراه عکس به ایشان ارائه گردید. 

دکتر مارکاریان و همراهان ایشان از کثرت فعالیت‌های انجمن‌ها ، باشگاههای ورزشی ، نشریات و... اظهار تعجب و ابراز خوشنودی کردند. سپس توضیحاتی در مورد فعالیتهای دانشگاهی و اجتماعی خود در کشور اروگوئه بیان نمودند. 

در ادامه، با هماهنگی شورای محترم خلیفه‌گری ارامنه تهران ، بازدید از کلیسای سرکیس مقدس و محوطه آن صورت گرفت، ضمناً گروه میزبان عکس یادبودی از مهمانان در برابر کلیسای سرکیس مقدس و بنای یادبود نسل کشی ارامنه گرفتند. 

خوشبختانه، با همزمانی حضور آقای دکتر مارکاریان و برگزاری 48-امین دوره المپیک ارامنه ایران ، عصر همان روز گروه میزبان به همراه میهمانان در باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات (محل برگزاری بازیهای المپیک) حضور یافتند و از قسمتهای مختلف این مجموعه بازدید نموده و هیئت همراه توضیحات مربوطه را به ایشان ارائه نمودند . سپس ایشان با حضور اعضای هیئت مدیره باشگاه و انجمن دانشگاهیان ارامنه ایران در دفتر باشگاه به گفتگو و بررسی نکاتی چند پرداختند. 

در خاتمه شایان ذکر است که دکتر مارکاریان در ادامه سفر خود از شهرهای اصفهان و شیراز نیز دیدن نموده و سپس به تهران بازگشتند و راهی کشور دوست (همسایه) ارمنستان شدند و در آنجا نیز مورد استقبال گرم رئیس جمهور ارمنستان ، آقای سرژ سرکیسیان و نهادهای دانشگاهی قرار گرفتند. 

طبق اظهار ایشان ، هدف از این سفر گسترش همکاری‌های آکادمیک و عقد قراردادهای مرتبط این کشور با کشورهای ایران، ارمنستان و روسیه بوده است . 

 

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com