انتخاب زبانبزرگداشت اساتید برجسته علم پزشکی و اختصاص غرفه مخصوص دکتر داویدیان در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی

بزرگداشت دکتر علی اکبر سیاسی در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی در روز پنج شنبه 22 تیرماه  با حضور بزرگان و اساتیدی چون دکتر علی جعفریان رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و دکتر جلیلی رئیس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی برگزار شد.

همزمان با برگزاری این مراسم، نمایشگاه آثار اساتید برجسته علم پزشکی همچون دکتر هاراطون داویدیان پیشکسوت علم روانپزشکی در ایران، دکتر کیافر استاد جراحی دانشگاه تهران، دکتر سیاسی، دکتر محمود شمسا و دکتر منصورشمسا نیز در موزه علوم پزشکی افتتاح شد.

قابل ذکر است که در آینده ای نزدیک نمایشگاه مخصوص دکتر داویدیان پس از تکمیل به صورت رسمی افتتاح خواهدشد.

پروفسور هاراطون داویدیان در دوم اسفند ماه سال۱۳۰۳ در تهران متولد شد. پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در دبستان ارامنه کوشش، تحصیلات متوسطه را در کالج البرز (دبیرستان البرز)، به پایان رسانید و سپس برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی تهران رفت. در سال ۱۳۲۷ از دانشکده مزبور فارغ‌التحصیل شد. 

پس از طی دوره دکتری پزشکی و گذراندن خدمت نظام وظیفه، به درخواست خودش، در یازدهم مرداد ماه سال ۱۳۲۹ به دستیاری بخش جدیدالتأسیس بیماری‌های روانی، وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انتخاب شد و خدمات دانشگاهی خود را از آن تاریخ آغاز کرد. سپس به همکاری با دکتر چهرازی و دکتر ناصری در بیمارستان روزبه پرداخت. در سال ۱۳۳۴ با کسب موفقیت در امتحانات انتخاب رئیس درمانگاهی بیماری‌های روانی، به منظور ادامه تحصیل عازم لندن شد و در سال ۱۳۳۷ دیپلم تخصصی بیماری‌های روانی را از دانشگاه لندن (D.P.M) دریافت کرد. 

دکتر داویدیان به عنوان یک دانش‌پژوه برجسته ایرانی به واسطه دستاوردهای علمی و پژوهشی فراوانش، خدمات شایسته‌اش رابه جامعه پزشکی به ویژه روان پزشکی عرضه داشته است. دکترداویدیان دارای تألیفات منحصر به فرد در روانپزشکی و مطالعات بالینی است و تأثیر زیادی بر زبان روانپزشکی نوین ایران داشته است  و یکی از اولین و معدود مؤلفانی است که در سطح بین‌المللی مطرح بوده‌است. او سالها تدریس دروس دوره تخصص روانپزشکی را برای دانشجویان پزشکی در سطوح مقدماتی و پیشرفته به عهده داشته است.

دکتر داویدیان از سنین جوانی فعالیتهای همه جانبه ‌ای در جامعه ارامنه تهران نیز داشته است. وی از بنیانگذاران درمانگاه خیریه «آودیس آودیسیان» و همچنین انجمن فارغ التحصیلان ارمنی دانشگاههای ایران بوده است. همچنین سالها به عنوان رئیس شورای خلیفه گری ارامنه تهران انجام وظیفه نموده است.  پروفسور داویدیان در دوره های متمادی از طرف ارامنه تهران به عنوان نماینده مجمع نمایندگان خلیفه گری انتخاب گردیده است.

وی همچنین در شورای ملی حوزۀ دینی سیلیسی، که در لبنان تشکیل می‌شود، در مقام نمایندۀ ارمنیان ایران شرکت کرده و به عضویت هیئت مدیرۀ مرکزی این شورا برگزیده شده بود. به پاس خدمات احتماعی خود، در سال 2000 میلادی به دریافت نشان عالی «شوالیه سیلیسیه» از طرف جاثلیق آرام اول مفتخر گردیده است.  همچنین درسال 2007 میلادی، همزمان با مسافرت روبرت کوچاریان، رئیس جمهور وقت ارمنستان، به ایران نشان علمی «مخیتار هراتسی»، از سوی دولت جمهوری ارمنستان، به وی اعطا شد. دکتر داویدیان همچنین به عضویت فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری ارمنستان برگزیده شده بود.

دکتر هاراطون داویدیان، استاد و پایه‌گذار روانپزشکی نوین کشور و عضو افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی ایران، سحرگاه 21 آبان 1388 (12 نوامبر 2009 میلادی)، در تهران، چشم از جهان فروبست.

دکتر داویدیان فردی نیکوکار، فعال و قابل احترام در جامعه ارامنه بوده است.

آدرس موزه ملی تاریخ علوم پزشکی خیابان کارگر شمالی، امیرآباد، خیابان 16، درب شماره 2 پردیس دانشگاه تهران و ساعات بازدید از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 15  می باشد.

Search

تماس با ما

خیابان استاد نجات الهی، شماره 295
تهران 1598873311

No.295, Ostad Nejatollahi Ave.,
Tehran - IRAN

Tel: (+98-21) 88901634, 88901635,
88901636, 88897980, 88897981

Fax: (+98-21) 88892617

info@tehranprelacy.com


روابط عمومی شورای خلیفه گری:
pr@tehranprelacy.com